Informace zastupitelů

Vedení radnice v Brně-Líšni dalo zelenou hazardu

Dne 22. října 2009 proběhlo zasedání Zastupitelstva městské části Brno-Líšeň. Jedním z projednávaných bodů byla Vyhláška o regulaci a provozu výherních hracích přístrojů. V Líšni nebylo dosud provozování VHP obecně závaznou vyhláškou nijak omezeno.

Podle zákona může obec vyhradit místa a časy provozu automatů, případně může stanovit, na kterých veřejně přístupných místech jsou automaty zakázány. Do pokladny Líšně přibude přes 5 milionů  korun ročně pouze ze správních a místních poplatků a z výtěžku z VHP, což činí cca 3% z rozpočtu.

Z veřejně dostupných zdrojů vyplývá, že léčba jedné osoby závislé na hracích automatech přijde náš stát na milion korun ročně. Podle mnoha nejen zahraničních studií je jasné, že provoz hracích automatů přináší obci zvýšenou kriminalitu. Tohle jsou argumenty, které většina zastupitelů Brna-Líšně nechce vnímat. To, že se Líšeň vyhoupla na čelná místa žebříčků v počtu osob na jeden automat (cca 75 osob na jeden VHP), nás má zřejmě těšit. Nu, jak koho, mě ne. Výherně loterijní terminály se vyskytují po Líšni v ještě vyšší koncentraci, rozšíření VLT je zhruba dvojnásobné jako u VHP. Jeden výherní automat tedy připadá na asi 25 obyvatel Líšně včetně kojenců. Bezvadná statistika, z které se stávající vedení může radovat.

Jak jinak si vysvětlit, že ani jeden zastupitel ze současné vedoucí koalice nehlasoval pro můj návrh omezit provoz výherních automatů alespoň  v době 8.00 – 14.00 hodin. Snažila jsem se kolegům vysvětlit, že bychom měli chránit alespoň nezletilé děti. Mnoho žáků a studentů chodí za školu do heren, rodiče mají dojem, že dítě je ve školní lavici a ono zatím aktivně prohrává peníze v přítmí herny. Nepomohla ani připomínka nedávného líšeňského neštěstí, kdy si mladý chlapec sáhl na život, neboť prohrál zcizené peníze na automatu.

Vedení radnice zřejmě rádo přijme další tragické následky své zaslepenosti. I. místostarosta se obává, že kdybychom znepříjemnili hernám provoz automatů, mohly by nám odejít na internet. To by zřejmě byla katastrofa. Úřad si téměř každoročně pořizuje novou výpočetní techniku, byť počítač většina úředníků používá pouze jako modernější psací stroj. Kdyby ÚMČ Brno-Líšeň nepotřeboval konkurovat modernitou počítačů NASA, určitě by se v rozpočtu našlo chybějících pár milionů, o které bychom přišli přesunem heren na internet. Stran úspor finančních prostředků na úřadě by se zajisté dal napsat velmi obsáhlý elaborát.

Na rozdíl od místostarosty Moravce vím, jak registrace pro hraní na internetu funguje. Každý, kdo chce hrát, musí mít minimálně 18 let, což fyzicky prokazuje při registraci platným občanským průkazem. Neumím si představit mnoho rodičů, kteří se zaregistrují místo svých nezletilých dětí, vydají jim přístupové jméno i heslo a následně jim budou ze svého účtu dotovat jejich gambling. V kamenných hernách je pro obsluhu velmi problematické uhlídat, kdo na automatu hraje. Bylo by zřejmě nereálné požadovat po provozovateli, aby všechny hráče legitimoval. A proto mohou děti vesele prohrávat a získávat závislost na VHP i VLT. Místo školy navštíví hernu a vedení Líšně jim k tomu zatleská. Vždyť i to je příjem do obecní pokladny! A jak pravil již Vespasianus: „Peníze nesmrdí.“ Jenže tady neřešíme veřejné toalety, ale zdraví a životy obyvatel obce.

To ovšem pro současné nekompetentní vedení Líšně nejsou důležité hodnoty. Můžeme se těšit, že obyvatelům Líšně pan starosta, případně jeho místostarostové zdůvodní své rozhodnutí v Líšeňských novinách. I když, to by mě hodně překvapilo. Líšeňské noviny si „demokraticky“ pro sebe usurpovalo vedení k ódám na svoji dokonalost. Jen bych navrhla jejich přejmenování na Janištinovo-Košuličův zpravodaj, více by to vypovídalo o jejich obsahu. A snad by se i pánové zastyděli čerpat prostředky na svoji „hlásnou troubu“ z prostředků obce. Stud ovšem k základním povahovým vlastnostem vedení líšeňského úřadu rozhodně nenáleží, takže by si zřejmě nadále své soukromé noviny nechali pánové proplácet z obecních peněz a z téže pokladny by hradili i jejich distribuci.

Jako perličku na závěr bych ráda uvedla volební heslo ODS z roku 1998, které znělo „S námi proti hazardu.“ Velmi vtipné, obzvláště ve světle toho, že pro návrh omezení provozu heren hlasoval kromě zastupitelů za KSČM pouze JUDr. Havlín (Zelená pro Líšeň). Ostatní zastupitelé dali přednost příjmům do obecní pokladny před pocitem bezpečí obyvatel obce. Snad se jim to nevymstí a nepřijde je inzultovat někdo, komu hrací automaty zničily život.

Autor: Kateřina Horáková (členka ZMČ Brno-Líšeň)


| Autor: MěV KSČM Brno | Vydáno dne 27. 10. 2009 | 3634 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

(c) Mětský výbor KSČM Brno 2009 - 2017. Objednatel: KSČM, zhotovitel: KSČM.
Šíření textových a obrazových materiálů možné pouze s výslovným svolením Městského výboru KSČM Brno. Stránky využívají redakční systém phpRS.